Pécsi villanyszerelőként a munkáim nagy része az új villamos fogyasztásmérő helyek kialakításából áll.Ennek a legfontosabb oka, hogy a növekvő villamos teljesítmény igényeket a régi hálózatok már nem tudják kielégíteni.
A fogyasztásmérő helyeknek meg kell felelniük a szabványi előírásoknak, mivel az áramszolgáltatói mérők elhelyezésére szolgálnak.
Plombálhatónak kell lennie, hogy illetéktelenek ne tudjanak hozzá férni.
Magyarországon a lakosság számára az alábbi mérési módok lehetségesek:
- Mindennapszaki vagy nappali fogyasztásmérés
- Vezérelt vagy éjszakai áramú villany bojler működtetés
- H-tarifa vagy klíma fogyasztásmérés
- E-tarifa vagy villamos autó töltés
Ha nagyobb teljesítményre van szükség a háztartásban, például villamos tűzhelyen szeretnénk főzni, akkor szükséges a mérőhelyet szabványosítani.
Ennek a legegyszerűbb megoldása az egy mérőhelyes fogyasztásmérő szekrény. Ezt nappali vagy mindennapszaki mérőnek hívjuk.
Erre látunk példát egy családiház esetében:
Abban az esetben ha villanybojlert éjszakai áramról szerenénk üzemelteni, akkor már két mérős fogyasztásmérő szekrény szükséges:
Családi házaknál általában szabadvezetékkel csatlakozunk a közcélú villamos elosztóhálózathoz. Két jellemző megolás van gyakorlatban, a tetőtartós
csatlakozás és az oldalfalra történő csatlakozás:
Egyre gyakoribb viszont, hogy a megrendelő a sokkal biztonságosabb és esztétikusabb földkábeles csatlakozást kéri. Ilyenkor a fogyasztásmérő szekrény a telekhatárra kerül:
Ilyenkor az épület falára egy úgynevezett kábel fogadó kerül és itt földelést is ki kell alakítani: